– Będzie to miejsce pamięci o nieobecnych Żydach, ale także o sąsiedztwie Polaków i Żydów, toteż w planach są przedsięwzięcia podkreślające tę wspólnotowość, np. wspólnie prowadzone biznesy, nauka w jednej ławce… – informuje w mediach społecznościowych Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.
W "Miejscu" pojawiły się już plansze poświęcone m.in. białostockim Żydom. Wiśniewski wyjaśnia, że jednym z kluczowych projektów będzie "Biblioteka szuflad pamięci". Współtworzyć będzie mógł ją każdy białostoczanin.
– Projekt polega na indywidualnej opiece nad pamięcią o konkretnej żydowskiej rodzinie. Kilka przykładów: chciałbym się zaopiekować pamięcią nad rodziną dziennikarza Arona Brzezińskiego i prawnika Samuela Pisara; Przemek Wierzbowski nad rodziną esperantysty Jakuba Szapiro, prof. Adam Dobroński nad rodziną historyka Abrahama Herszberga, dr Tomasz Sławiński nad prof. Albertem Sabinem, Maciej Rant z Tomkiem Adamskim nad braćmi filmowcami z rodziny Kaufman – wylicza Wiśniewski.
Powstać ma też galeria sztetli małych miasteczek i już trwają prace nad uruchomieniem galerii Suraża, Tykocina, Wasilkowa, Choroszczy, Drohiczyna, Krynek, Dąbrowy Białostockiej i kilkudziesięciu innych miejscowości, w których zamieszkiwała społeczność żydowska.
Na otwarcie "Miejsca" zaplanowano spotkanie z historykiem Andrzejem Lechowskim. Opowie o okolicy, w której nowa placówka powstała. Początek spotkania o godz. 18.00. Kolejnymi gośćmi przy Modlińskiej mają być Dora Ostrożańska, prof. Adam Dobroński, Wiesław Wróbel, Karol Głębocki, Marta Sawicka, Przemysław Wierzbowski, Daniel Paczkowski, Philip Steele, Marek Chmielewski.
"Miejsce" jest otwarte na współpracę z każdym. Pomysłodawcy liczą na współpracę z kolekcjonerami, pasjonatami historii, przewodnikami turystycznymi czy lokalnymi stowarzyszeniami.