Łąkomat stanął w Białymstoku

Data utworzenia: 18.05.2023

Łąkomat, z którego można bezpłatnie pobrać mieszanki nasion, stanął na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. 

[fot. Fundacja Łąka/FB]

Można go odwiedzić w godzinach pracy Uniwersytetu (8.00-20.00 w dni powszednie) i pobrać porcję nasion. Czeka aż 3000 porcji nasion. Jedna wystarczy zaś na obsianie 5 mkw terenu albo aż 30 skrzynek balkonowych o długości 80 cm.

W Łąkomacie znaleźć można mieszankę nasion jednorocznych i wieloletnich, aby łąka zakwitła zarówno za 6 do 8 tygodni, jak i za rok. Są w niej m.in. chaber bławatek, mak polny, rumianek, nagietek, dzika marchew, żmijowiec czy złocień (czyli margerytka).

Łąkomat stanął przy ul. Ciołkowskiego 1J na Kampusie Uniwersyteckim. Powstał staraniem firmy Almette i Fundacji Łąka.

Białystok to jedno z trzech miast, w którym powstały nowe łąkomaty. Można z nich korzystać też w Warszawie i Płocku. Dzięki nim więcej osób będzie mogło pobrać wyselekcjonowaną mieszankę i stworzyć własną łąkę kwietną na balkonie, w ogrodzie czy na działce. 

Łąki w mieście to wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Po pierwsze, łąki skutecznie oczyszczają powietrze z pyłów i obniżają temperaturę. A dzięki temu, że pozostają zielone dłużej niż drzewa, wyłapują zanieczyszczenia aż do późnej jesieni. Po drugie, rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawniki. To sprawia, że ich zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. A ponadto, lepiej magazynują wodę, chroniąc przed suszą i podtopami. I po trzecie, łąka to prawdziwy azyl w miejskiej dżungli. Tu możesz złapać kontakt z naturą i wziąć głęboki oddech. Już czas, by nasze miasta były pełne łąk.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl