Wydawnictwo poświęcone jest kaflom ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Collegium Suprasliense.
Kolekcja kafli jest wyjątkowa
"Fragmenty kafli, które posłużyły za kanwę opowieści o dziejach supraskiego monasteru Zwiastowania, są ważnymi, choć niewystarczająco do tej pory wykorzystanymi źródłami wiedzy o supraskim klasztorze. Ze względu na swoją specyfikę, dopełniają one naszą wiedzę i wyobraźnię o tym miejscu i jego roli w dziejach Rzeczypospolitej" - napisano w przedmowie. Oprócz prezentacji książki, podczas promocji w Bibliotece Publicznej w Supraślu autorzy oprowadzali także po "Supraskim Skarbcu" zlokalizowanym na pierwszym piętrze biblioteki.
Kolekcja kafli supraskich jest wyjątkowa ze względu na wartość historyczną, naukową, walor artystyczny i niezwykle różnorodną ornamentykę związaną z supraskim klasztorem. Kaflom właśnie poświęcona jest nowa pubilkacja wydana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu.
Historia supraskiego ośrodka monastycznego tego, położonego w XVI–XVIII wieku w zachodniej części Wielkiego Księstwa Litewskiego na pograniczu dwóch cywilizacji Wschodu i Zachodu, jego zmiany konfesyjne z prawosławia na katolicyzm, spuścizna duchowa i intelektualna, herby osób duchownych i świeckich z nim związanych została „opowiedziana” na reliefowych dekoracjach płytek kafli.
Książka jest do kupienia w supraskiej Bibliotece
Książka została wydana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu. Publikacja liczy 179 stron, składa się z 3 części i bibliografii. Tekstowi towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny.
Wydawnictwo jest do kupienia w Bibliotece Publicznej w Supraślu przy ul. Cieliczańskiej 1.