"Kantyki Supraskie" nominowane do Fryderyków

Data utworzenia: 24.03.2023

Płyta „Supraskie Kantyki” z nagraniami kantyków z końca XVII wieku została nominowana do nagrody Fryderyki 2023 w kategorii „album roku muzyka dawna”. 

Koncert promujący płytę [fot. suprasl.pl]

Kantyki zostały wykonane przez artystów Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Violetty Bieleckiej. Wydawcą płyty jest DUX Recording Producers. Za reżyserię dźwięku odpowiadają Marcin Guz i Lech Tołwiński.

Kantyki to utwory sześciogłosowe o tematyce religijnej. Pierwszy głos został odkryty w archiwum w Wilnie przez prof. Józefa Maroszka w 1997 r. Kolejne dwa przez burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego w trakcie zbierania materiałów do doktoratu. Brakujące głosy uzupełniła prof. Olga Szumilina ze Lwowa.

Materiał jest bardzo wyjątkowy – pochodzi z początków unickiej szkoły śpiewu barokowego. Supraśl był wtedy drugim po Wilnie ośrodkiem śpiewu wielogłosowego. Twórcami byli muzycy skupieni wokół tzw. wileńskiej szkoły barokowej kompozycji muzyki cerkiewnej. Należeli do nich: bazylianin Tomasz Teodor Szewerowski (kapelmistrz abpa Cypriana Żochowskiego), prawdopodobnie Mikołaj Dylecki (kapelmistrz abpa Gabriela Kolendy – archimandryty supraskiego) oraz dwaj suprascy bazylianie, bracia Teofil i Antoni Kiszczycowie.

Supraskie Kantyki były kulminacją rozwoju zachodnioeuropejskiej stylizacji muzycznej w tradycji cerkiewnej w Rzeczypospolitej. Uprawianie tego rodzaju śpiewu możliwe było poprzez kontakty hierarchów prawosławnych i unickich, z krajami południa Europy.

Laureatów Fryderyków poznamy 22 kwietnia podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Gliwicach. 

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl