Plan został wydany z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim. Akcja ostatecznej likwidacji getta rozpoczęła się w nocy z 15 na 16 sierpnia 1943 roku. Część ludności getta odpowiedziała zbrojnym oporem. Na czele powstania stanął Mordechaj Tenenbaum.
Z planu dowiemy się, gdzie mieściło się białostockie getto – rozciągało się między ulicami Lipową, Przejazd, Poleską i Sienkiewicza. Znajdziemy tu również informacje o pierwszej akcji likwidacyjnej, która miała miejsce w lutym 1943 roku, ostatecznej likwidacji getta zaplanowanej na 16 sierpnia i wybuchu powstania.
Walki w białostockim getcie były największym po powstaniu w getcie warszawskim zbrojnym ludności żydowskiej przeciwko hitlerowskim Niemcom. Z około 50 tys. białostoczan żydowskiego pochodzenia, II wojnę światową, a więc sowieckie wywózki na Syberię i hitlerowski Holokaust, przeżyło ok. 7 tysięcy.
Jak zaznacza autor opracowania Piotr Znaniecki, powstało ono głównie na bazie książki Szymona Datner „Walka i zagłada białostockiego ghetta” oraz materiałów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Plan powstał we współpracy z Archiwum Państwowym w Białymstoku.
Wydany przez stowarzyszenie ARTEKO plan można było otrzymać podczas piątkowego (18.08) spaceru, który poprowadziła przewodniczka turystyczna Anna Kraśnicka, autorka bloga Białystok subiektywnie. Ona także odpowiada za konsultacje dotyczące wydawnictwa. Opracowanie jest do kupienia w sklepie z pamiątkami Sljedzik Białostocki. Kosztuje 15 zł.