Festiwal "Metastasio bez granic" w Supraślu

Data utworzenia: 14.06.2023

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku wraz z Gminą Supraśl organizują I Międzynarodowy Festiwal "Metastasio bez granic", który odbędzie się w Supraślu w dniach 17-20 sierpnia. 

[fot. suprasl.pl]

Inspiracją dla realizatorów Festiwalu, którzy podjęli się budowania programu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Miało to miejsce w XVIII wieku, kiedy Metastasio był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Michał Znaniecki zainspirowany tytułami przetłumaczonymi na język polski zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Pierwsza edycja poświęcona zostanie mitowi "Kaina i Abla”.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się happeningi uliczne oparte na polskim tłumaczeniu oratorium "Śmierć Abla", koncert "Kantyków Supraskich" w wykonaniu chóru OiFP, których nagranie otrzymało w tym roku nagrodę "Fryderyka" w kategorii "Album roku – muzyka dawna", plenerowy spektakl teatralno operowy "Metastasiana" oraz występ portugalskiego zespołu "Divino Sospiro", który wykona inscenizowaną wersję oratorium "La morte d’Abel" autorstwa Pedro António Avondano.

– Jest to absolutnie genialny pomysł, przystosowany do różnych grup wiekowych i różnych środowisk. Te tradycje operowe trzeba tu zaszczepiać od początku i myślę, że maestro Michał Znaniecki wykona to znakomicie – mówiła na konfrencji prasowej profesor Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Powołanie do życia Festiwalu, to nie tylko stworzenie atrakcyjnej ofert kulturalno-turystycznej, ale powrót do tradycji wystawiania oper w teatrze zakonnym, o czym można przeczytać w tekstach źródłowych odnoszących się do historii miasta. To także pogłębienie naukowe, muzykologiczne i historyczne tematów związanych z postacią Metastasia w kontekście międzynarodowym. Główne zadanie festiwalu to wyciągnięcie na światło dzienne tłumaczeń na język polski librett autorstwa Metastasia i uczynienie z nich pełnowymiarowej inspiracji- w tym- tej najważniejszej czyli kompozytorskiej. Autorzy festiwalu za zadania stawiają sobie złożenie zamówień kompozytorskich u polskich artystów, by dopełnić dzieła Metastasia i stworzyć nową muzykę do tłumaczeń na język polski. Festiwal z założenia, ma stać się wyjątkowy pod względem promocji tematyki jakiej dotyczy, ale także miasta i regionu. Stąd już na etapie jego planowania zakładamy, że publiczność przyjeżdżająca do Białegostoku będzie mogła korzystać z wiedzy regionalnego przewodnika, który podczas przejazdu z Białegostoku do Supraśla będzie opowiadać o historii miejsca. To także okazja do połączenia muzyki klasycznej z kulturą ludową regionu, która będzie miała podczas festiwalu swoje wyjątkowe miejsce. To wykorzystanie koronek lokalnych artystek do tworzenia kostiumów, to wykorzystanie potencjału regionalnej kuchni do tego, by opowiadać o zamiłowaniach kulinarnych polskich kompozytorów, a tym samym w niebanalny sposób zakorzeniać wiedzę, budować niepowtarzalną atmosferę i wyjątkową jakość.

– Bardzo dziękuję, że w Supraślu możemy gościć tak wspaniałych artystów oraz widownię. To jest dla nas bardzo ważne – podkreślił burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Daty Festiwalu: 17-20 sierpnia 2023

Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Partnerzy: Fundacja Jutropera, Włoski Instytut Kultury, Akademia Teatralna - Filia w Białymstoku, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl