Cuda nad Rospudą. Nowa książka nie tylko dla dzieci

Data utworzenia: 05.06.2023

"Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna" to kolejny tom serii "Z Krainy Złotych Pól" wydawanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Warto zanurzyć się w magiczny świat bajek ludowych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

[fot. NIKiDW]

Przepiękne teksty opracowane przez Justynę Bednarek pokazują, jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi. Za ich pośrednictwem można poznać wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, litewskiego, tatarskiego, białoruskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców.

Bajki opowiedzieli bajarze pochodzący z terenów Podlasia i Suwalszczyzny. Wśród nich znaleźli się Maria Chazbijewicz, Krystyna Cieśluk, Anna Fionik, Zofia Gibowicz, Anna Dorota Halicka, Marcin Halicki, Teresa Harasiuk, Wacława Kapłanow, Halina Kochańska, Józef Murawski, Weronika Wolańska i Anastazja Sidor. Pieśni zaśpiewali Małgorzata Makowska i Marcin Lićwinko.

Niewątpliwym atutem książki są ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza. Artysta pięknie ukazuje kolorową i bogatą architekturę podlaskiej i suwalskiej wsi oraz jej obyczajowość i wyjątkowość.

Publikacja została wzbogacona o wprowadzenia merytoryczne do bajek ludowych i regionu Podlasia i Suwalszczyzny, kody QR, odsyłające do nagrań w gwarze, mapę, słowniczek pojęć oraz grę. Dzięki tym rozwiązaniom dzieci samodzielnie będą mogły zobaczyć, gdzie w Polsce znajduje się wspomniany region, poznać lokalną gwarę, nieznane im przedmioty oraz niesamowite postacie z lokalnych wierzeń.

Dzięki wsparciu merytorycznemu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego najmłodsi poznają nie tylko przepiękne dziedzictwo etnograficzne regionu, ale i tamtejszą wyjątkową faunę i florę.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl