W prace zmierzające do utworzenia Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Samorząd Województwa Podlaskiego jest zaangażowany od 2019 r. Ideę przypieczętował sukces wystawy Xylopolis, jaką województwo wraz z partnerami zaprezentowało w październiku 2021 r. podczas Expo w Dubaju. Nowy obiekt ma być wzorowany właśnie na polskim pawilonie. Decyzję o utworzeniu centrum podjęli radni sejmiku województwa.
Bogactwem jest drewno i las
Wstępna koncepcja przewiduje trzy obszary działalności centrum: obszar wystawienniczy, edukacyjno-naukowy oraz obszar wsparcia biznesu. Przedsięwzięcie będzie skupione wokół promowania unikalnych naturalnych zasobów województwa podlaskiego.
– Bogactwem naszego regionu jest drewno i las. Dlatego stoi przed nami wyzwanie: jak z tych naturalnych zasobów czerpać mądrze, jak w oparciu o nie kreować rozwój gospodarczy m.in. w sferze budownictwa, turystyki, a jednocześnie zapewnić środowisku właściwą ochronę, dbać o świadomość ekologiczną mieszkańców, wykorzystywać nowe technologie do zrównoważonego rozwoju. Chcielibyśmy, aby centrum to była instytucja pokazująca nie do końca wykorzystany potencjał naszego województwa – powiedział marszałek Artur Kosicki.
Gdzie powstanie Xylopolis?
Projekt Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie zaprezentował radnym prof. Lech Dzienis powołany przez Zarząd Województwa Podlaskiego na pełnomocnika ds. tego przedsięwzięcia.
Gdzie powstanie Centrum Xylopolis? Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu 2 miesięcy. Rozpatrywane są trzy miejsca: kampusy Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Partnerami w realizacji przedsięwzięcia będą m.in. Fundacja Unitalent, Instytut Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet w Białymstoku.