Centrum Informacji Turystycznej w nowym miejscu. Będzie działać cały rok

Data utworzenia: 27.09.2023

Od niedzieli (1 października) w centrum Białegostoku będzie działać całoroczny punkt informacji turystycznej. Jego adres to ul. Legionowa 2. Jest to lokal ozdobiony słynnym neonem "Żonkil", sąsiadujący z Galerią im. Sleńdzińskich.

[fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok]

– W większości miast w Polsce i za granicą takie punkty znajdują się w ścisłym centrum. Cieszę się, że w końcu i u nas – w najlepszej możliwej lokalizacji – pojawi się miejsce, gdzie będzie można otrzymać kompleksową informację turystyczną, ale też mapy, przewodniki czy publikacje dotyczące miasta – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Godziny pracy punktu

Punkt ma działać codziennie, łącznie z weekendami, przy czym w okresie od października do kwietnia w godzinach 10.00-16.00, a w sezonie turystycznym – od maja do końca września – w godzinach 10.00-18.00. W trakcie odbywania się większych imprez miejskich czy podczas Nocy Muzeów punkt będzie otwarty dłużej.

Do zakresu działalności pracowników punktu będzie należało informowanie o atrakcjach turystycznych, noclegach i gastronomii w mieście, a także o odbywających się wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych.

W punkcie znajdziemy bezpłatne materiały na temat Białegostoku. Będzie można też kupić tu wydawnictwa promujące stolicę Podlaskiego, a także pamiątki promujące miasto. Personel pomoże w kwestii rezerwacji noclegów. Zainteresowani zamówią wycieczkę po mieście. Podczas środowej (27.09) konferencji prasowej dziennikarzy na miejscu powitała sama... Izabela Branicka. 

Kto poprowadzi punkt?

Prowadzeniem punktu zajmować się będzie Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który jako jedyny wykonawca zgłosił się do ogłoszonego przez Miasto Białystok przetargu. Po spełnieniu wszystkich wymagań będzie go prowadził do końca 2024 roku.

Dodatkowo pracownicy punktu będą prowadzić miejską stronę turystyczną na Facebooku pod nazwą „Odkryj Białystok” oraz współpracować z Urzędem Miejskim w zakresie przygotowywania materiałów prasowych i raportów turystycznych. Miasto Białystok pojawi się także na ogólnopolskich targach turystycznych.

Otwarcie całorocznego punktu informacji turystycznej w Białymstoku nastąpi 1 października. Koszt prowadzenia punktu od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. wyniesie 738 tys. zł.

Informacja w bramie pałacu do końca września

Do końca września działa punkt informacji turystycznej w Bramie Wielkiej pałacu Branickich. W związku z otwarciem całorocznego punktu informacji w nowym lokalu dotychczasowa działalność sezonowego punktu w Bramie Wielkiej nie będzie kontynuowana. Jednak główna atrakcja, czyli zwiedzanie XVIII-wiecznego zegara, nadal będzie dostępna w weekendy od maja do września.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl