Będą spacery z przewodnikami i wycieczki zabytkowymi autobusami

Data utworzenia: 28.04.2023

Białystok jest już gotowy do sezonu turystycznego. W ostatni weekend kwietnia zacznie działać punkt informacji turystycznej, a w sezonie będzie mnóstwo atrakcji.

[fot. Marcin Jakowiak/Urząd Miejski w Białymstoku]

Punkt informacji turystycznej

Punkt będzie otwarty do 1 października przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku obsługa turystów będzie odbywać się w godz. 9.00-17.00, a w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy (1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji, 8 czerwca – Boże Ciało, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP) – w godz. 9.00-19.00.

Zobacz zegar w bramie

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w soboty i niedziele oraz dni świąteczne można zobaczyć mechanizm zabytkowego, XVIII-wiecznego zegara znajdującego się w bramie pałacowej. Wejście na zegar odbywa się co godzinę: o 11.45, 12.45, 13.45, 14.45, 15.45 i 16.45.

W 2022 roku, w ramach zadania „Białystok turystyczny – bezpieczny i przyjazny” otwarto wystawę czasową o założeniu pałacowo-ogrodowym Branickich. Wystawa będzie eksponowana także w tym sezonie, w pomieszczeniach Bramy Wielkiej i jednej z baszt w ogrodzeniu pałacowym, w dniach i godzinach pracy punktu.

Punkt widokowy na wieży kościoła św. Rocha

1 maja na wieży Kościoła Świętego Rocha zostanie otwarty punkt widokowy. Panoramę miasta będzie można podziwiać do końca września, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele oraz dni świąteczne w godz. 14.00-17.00.

Odwiedź Starą Farę

W 2022 r. dla zwiedzających udostępniony został Stary Kościół Farny, w tym roku również można podziwiać architekturę tego zabytkowego wnętrza. Kościół otwarty będzie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00 oraz w soboty od 8.30 do 12.30.

Spacery z przewodnikiem

Tegoroczny sezon turystyczny to osiem spacerów tematycznych z przewodnikiem PTTK. Pierwszy już 1 czerwca w Dniu Dziecka – Szlakiem Białystok WidziMisie. Pozostałe trasy będą obejmowały m.in. Szlak dziedzictwa żydowskiego – ze szczególnym uwzględnieniem 80. rocznicy likwidacji getta białostockiego i białostockich patronów roku 2023 – Bohaterów Getta i Zbigniewa Rećki ps. „Trzynastka”; Szlak rodu Branickich, Szlak esperanto i wielu kultur, Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku. Za spacery będzie pobierana symboliczna opłata.

Planowany jest również ponad 2-godzinny spacer historyczny poświęcony powstaniu w getcie białostockim. Uczestnicy spaceru otrzymają bezpłatne plany getta. Daty wszystkich spacerów zostaną podane w terminie późniejszym, w mediach społecznościowych Miasta.

Wycieczki "ogórkiem"

Regionalny Oddział PTTK zaprasza także na sobotnie wycieczki zabytkowym autobusem marki Jelcz –„Ogórkiem”. Wycieczki będą odbywać się od 10 czerwca do 2 września, każdorazowo po dwa wyjazdy: o godzinie 11.00 i 12.00. W sumie odbędzie się 26 około 50-minutowych wyjazdów. Za przejazdy będzie pobierana symboliczna opłata. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Zabytkowym autobusem tzw. kwadraciakiem na wycieczkę po Białymstoku będzie można wybrać się z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Te bezpłatne przejazdy będą odbywać się w lipcowe i sierpniowe niedziele trasami „Wielokulturowy Białystok” i „Śladami białostockich murali”.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl