80. rocznica pacyfikacji wsi Popówka

Data utworzenia: 28.06.2023

W piątek (30 czerwca) odbędzie się uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi Popówka.

[fot. GCK w Gródku]

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
11:00 pokaz filmu "Popówka. 70 lat w pamięci" zrealizowanego w ramach projektu koordynowanego przez Irenę Matysiuk, podczas warsztatów filmowych prowadzonych przez Michała Grzesia (sala widowiskowa – Gminne Centrum Kultury w Gródku),
11:30 wyjazd do Popówki (bezpłatny bus spod GCK),
12:00 uroczystości przy pomniku w miejscu dawnej wsi Popówka: rys historyczny, złożenie kwiatów i zniczy, przemówienia,
12:40 przejazd na cmentarz w Królowym Moście, uroczystości przy mogile: modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców, przemówienia rodzin i pozostałych chętnych osób,
13:30 przejazd na cmentarz żydowski w Gródku, uroczystości przy pomniku w miejscu kaźni zamordowanych mieszkańców wsi Popówka: złożenie wieńców, odczytanie wspomnień Aleksandry Jarockiej.

Organizatorzy: Gmina Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku oraz Nadleśnictwo Żednia.

Historia

Pacyfikacja wsi Popówka to masowy mord na ludności cywilnej połączony z grabieżą i niszczeniem mienia dokonany przez okupantów niemieckich w dniach 30 czerwca-3 lipca 1943 roku.

Wieś Popówka, którą zamieszkiwała ludność prawosławna, została spacyfikowana w odwecie za współpracę jej mieszkańców z sowiecką partyzantką. 30 czerwca 1943 roku niemiecka żandarmeria aresztowała wszystkich mężczyzn, a dwa dni później ten sam los spotkał kobiety i dzieci. 3 lipca wszystkich zatrzymanych rozstrzelano na cmentarzu żydowskim w Gródku. Wieś po uprzednim ograbieniu doszczętnie zniszczono. Po wojnie nie została odbudowana.

W 1945 roku, a według innych źródeł w 1946 roku, zwłoki ofiar pacyfikacji zostały ekshumowane i pogrzebane we wspólnej mogile na cmentarzu w Królowym Moście. 4 września 1960 roku w miejscu nieistniejącej wsi odsłonięto pamiątkowy kamień. 29 sierpnia 1982 roku w miejscu spacyfikowanej wsi odsłonięto pomnik ku czci pomordowanych mieszkańców.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl