Przegląd jest imprezą cykliczną promującą literaturę krajoznawczą i turystyczną przekazującą wiedzę o bogactwie i dorobku kulturowo-historycznym naszego kraju. W tegorocznej edycji wzięło udział 71 uczestników, którzy w 122 zgłoszeniach przysłali 138 publikacji. Wyłoniono te najbardziej wartościowe dla branży turystycznej na rynku księgarskim.
- Ten przegląd jest wspaniałą okazją do prezentacji wydawnictw i publikacji związanych z turystyką, która jest bardzo ważną gałęzią gospodarki Polski, ale i naszego województwa. Dziękuję wszystkim autorom i nie tylko za promocjęturystyki i krajoznawstwa w Polsce. Jako samorząd województwa wspieramy turystykę i będziemy nadal to robić na różne sposoby - powiedział Marek Malinowski.
Polska w turystycznej pigułce
Marek Malinowski wręczył statuetki w kategorii Albumy Krajoznawcze. Nagrodzono m.in. album pt.: „Polska z nieba. Poland from the sky”, którego współtwórcą jest Maciej Margas. Album został także wyróżniony Dyplomem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).
- To album, w którym chcieliśmy pokazać najpiękniejsze i najważniejsze miejsca w Polsce, ale oglądane z wyjątkowej perspektywy. Był to bardzo duży projekt, którego stworzenie zajęło nam trzy lata. Część zdjęć powstała z dronów, a część z samolotów, co wiązało się z dużą organizacją m.in. samolotów i pilotów - powiedział Maciej Margas - Ten album to Polska w pigułce, ale z niecodziennej perspektywy, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni, stąd myślę magia tego albumu.
Nagrody i wyróżnienia
Oprócz zwycięzców w sześciu głównych kategoriach przeglądu, których pełną listę można znaleźć tutaj, przyznano także wyróżnienia oraz nagrody publiczności.
Wyróżnienie Dyplomem Marszałka Województwa Podlaskiego, które wręczył Marek Malinowski, dostała pozycja pt.: „Historycznie niezobowiązujący przewodnik po Supraślu”, które odebrał dr Radosław Dobrowolski, burmistrz miasta Supraśl.
Organizatorem 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). - Naszym celem i główną ideą jest promowanie wiedzy o kraju, ale i o świecie, wśród wszystkich naszych członków oraz wśród tych, których da się zachęcić do krajoznawstwa - powiedział Marian Jurak, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK.
Różne formy turystyki
Jury 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej oceniało walory merytoryczne i poziom edytorski nadesłanych publikacji, wydanych na terenie kraju w latach 2021-2022. Jak zaznaczył Janusz Zdebski, pozycje wybrane w konkursie pokazują, że w obecnie oprócz tradycyjnych form turystyki, np. górskiej, wodnej, czy kolarskiej popularność zyskują inne dyscypliny krajoznawcze, przykładowo turystyka kulinarna, wojskowa czy archeologiczna.
– Widzimy, że od kilku lat utrzymuje się tendencja do wydawania książek poświęconych turystyce dzieci i młodzieży. Są to pozycje bezpośrednio zwrócone do dzieci jak np. bajki regionalne, opowieści dla tropicieli duchów w Polsce. Drugą kategorią są przewodniki dla rodziców, o tym, w jaki sposób organizować wspólne wyprawy. Jest to doskonała działalność edukacyjna i wychowawcza. Aktywność turystyczna, ta na świeżym powietrzu jest bardzo istotnym elementem polityki zdrowotnej społeczeństwa – podsumował Janusz Zdebski.
Wszystkie nagrodzone pozycje znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku przy ul. K. Ciołkowskiego 1R.
- W Bibliotece Uniwersyteckiej gromadzimy przede wszystkim książki, które są potrzebne do procesu naukowego i dydaktycznego, ale mamy też bardzo dużo regionaliów, książek i zbiorów, które dotyczą regionu i turystyki. Wśród tych pozycji jest wiele ukazujących piękno Podlasia – powiedział dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
Na uroczystej gali obecni byli także: Bożena Pogorzelska, kierownik Referat Turystyki w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, dr hab. Jarosław Matwiejuk, prorektor ds. rozwoju UwB, dr Katarzyna Niziołek, pełnomocnik ds. Uniwersyteckiego Centrum Kultury oraz członkowie z PTTK, członkowie jury tegorocznego przeglądu oraz autorzy, ilustratorzy, redaktorzy nagrodzonych publikacji i przedstawiciele wydawnictw.
[źródło: podlaskie.eu]